PADEL

Padel - korty

Gra w padel

Kort do padla ma wymiary 20m długości na 10m-szerokości. Na obydwu końcach kortu (po przeciwległych stronach) znajduje się ściana o wysokości 3m, wykonana z bloczków betonowych lub wzmocnionego szkła. Ścianki przechodzą od narożników kortu, wzdłuż kortu na długości 4m.

Na dwóch pierwszych metrach mają wysokość 3m, a na następnych dwóch wysokość 2m. Cały kort ogrodzony jest siatką o wysokości 4m wykonaną z mocnego metalowego drutu. Siatka ogrodzeniowa musi być bardzo mocno naciągnięta.

Wszystkie linie namalowane na korcie mają 50mm szerokości. Linie pola serwisowego są równoległe do końcowych ścian kortu i znajdują się w odległości 3m od tych ścian. Siatka dzieląca obie strony kortu ma długość 10m i wysokość 88cm na środku oraz 92cm wysokości na obydwu końcach. Siatka zawieszona jest na słupkach, które mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy. Dla bezpieczeństwa graczy słupki muszą mieć zaokrąglone końce.

Gra w padel Przekątne oczek w siatce ogrodzeniowej mają od 50mm do 70,8mm. Drut ogrodzeniowej siatki od 1,6mm do 4mm średnicy. Ogrodzenie kortu musi być bardzo dokładnie wyrównane (znajdować się w jednej linii) ze ścianami bocznymi-grającymi oraz równolegle do grającej powierzchni kortu. Nie może być jakichkolwiek ostrych krawędzi, które mogłyby zranić gracza. Ogrodzenie musi być mocno napięte, tak aby zapewnić dobre odbicie piłki. Korty do gry w padla mogą występować jako zewnętrzne oraz wewnętrzne (w hali). Minimalna wysokość sufitu – 6m.
Gra w padel

Oświetlenie kortu, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego, również powinno znajdować się na wysokości 6m. Nawierzchnia wykonana może być z: asfaltu, betonu, sztucznej trawy, a dopuszczalne kolory to: zielony, niebieski lub terakota. Sztuczna trawa wypełniona jest częściowo piaskiem (kort wewnętrzny), a w przypadku kortu zewnętrznego wypełnienie piaskiem jest prawie całkowite. Dzięki temu osiągamy lepszą charakterystykę odbicia piłki. Taka nawierzchnia kortu jest korzystniejsza dla mięśni, stawów i ścięgien graczy.

Różne typy kortów do padla

Aktualnie większość kortów do padla posiada ogrodzenie wykonane z drucianej siatki z „oczkami”. Nie jest więc ono w idealnie równej linii z wewnętrzną krawędzią ścian bocznych. W czasie gry skutkuje to nierównym odbiciem piłki od krawędzi ścian i samej siatki. Najnowocześniejsze ogrodzenia kortu wykonane są z plexiglasu (pierwsze dwa rysunki poniżej). Takie rozwiązanie jest droższe i trudniejsze do zastosowania. Firmy wykonujące korty do padla poszukują alternatywnych rozwiązań wykonania siatki ogrodzeniowej.

Gra w padel
Ściany tylne kortu wykonane z bloczków betonowych. Na takim typie kortu gra może być kontynuowana przy małym deszczu.


Gra w padel
Ściany tylne kortu wykonane ze wzmocnionego szkła. Taki kort umożliwia lepszą widoczność gry widzom, ale nie nadaje się do gry w czasie deszczu z powodu powiększonej śliskości ścian.


Gra w padel

Prototyp kortu do padla całkowicie wykonany ze wzmocnionego szkła. Jest to tylko prototyp, pewien interesujący pomysł jak taki kort wpływałby na grę. Na pewno umożliwiałby bardzo dobrą widoczność gry widzom jak również w przekazie telewizyjnym. Ponadto znacząco redukowałby efekt oddziaływania wiatru i chłodu wewnątrz kortu. Obecnie wzmocnione szkło jest droższe od tradycyjnego materiału, ale konstrukcja jest łatwiejsza w budowie, aniżeli ogrodzenie metalowe. Aktualnie jednak ogrodzenie z siatki metalowej jest międzynarodowym standardem.