PADEL

Wszystko o padlu

Gra w padel

Padel jest kombinacją tenisa i squasha. Punktacja, oraz inne zasady są takie same jak w tenisie. Główną różnicą jest to, że gra (tak jak w przypadku squasha) odbywa się wewnątrz zamkniętego kortu.

Padel jest najbardziej popularny w Hiszpanii. Obecnie jest tam około 1miliona graczy w wieku od lat 4-ech do powyżej 80-ciu. Padel jest również bardzo popularnym sportem w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Brazylii, Meksyku, Chile, Urugwaju, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Organizowane są zawody o randze klubowej, turniejowej jak również Mistrzostwa Świata-co dwa lata.

Kort do gry w padla jest niewielkich rozmiarów, dzięki temu jest możliwość zagospodarowania przydomowego terenu pod kort. Wymiary kortu to 20m x 10m. Kort przedzielony jest siatką w połowie boiska, na wysokości podobnej do tenisowej. Padel jest grą przede wszytkim podwójną (deblową-dwie osoby po jednej stronie siatki ). Oznacza to, że 12 osób grających w padel na 3-ech kortach potrzebuje tyle samo miejsca do gry co 4 osoby grające w debla na jednym korcie do tenisa.

Padel jest szczególnie polecany dla młodych graczy, którzy w przyszłości będą zawodowymi graczami sportów w których wykorzystuje się refleks, szybkość i rakiety...czyli np. tenisa . Właśnie to, że serw odbywa sie "z dołu" jest dużym ułatwieniem w nauce, w porównaniu z serwem tenisowym.

Kort do padla może stanowić znakomite pole treningowe dla młodych graczy z wykorzystaniem siatki np. do szkolenia umiejętności gry przy siatce, z powietrza, w tenisie.

Jest sportem powszechnie uprawianym w centrach sportowych, które łączą grę w tenisa i padla. Trenerzy uczą gry w obydwa te sporty.

Rakieta

Gra w padel

Przybliżone wymiar rakiety do gry w padla to:
-długość – 460mm,
-grubość główki rakiety – 32mm,
-szerokość i długość główki – 255mm,

Główka rakiety jest wykonana z włókien węglowych.W jej płaszczyźnie znajduje sie około 60 otworów o średnicy 13mm każdy.

Rakiety do padla dostępne są w cenach od 50 do150 EURO.

Piłki są bardzo podobne do piłek tenisowych.