PADEL

Punktacja

Punktacja jest taka sama jak w tenisie: 15, 30, 40 gem z równowagą przy stanie 40-40. W takim przypadku gra toczy się „na przewagi” do dwóch wygranych punktów pod rząd przez jednego z graczy. Zwycięzca wygrywa gema.
Mecz w padla grany jest zwykle do dwóch wygranych setów czyli 2-0 lub 2-1 ( w przypadku remisu 1-1). Set trwa do momentu, gdy jeden z graczy zdobędzie (wygra) 6 gemów. Tu też, analogicznie obowiązuje zasada przewagi dwóch gemów. Przy wyniku 6-6 w gemach grany jest tiebreak, do momentu, aż jeden z graczy zdobędzie 7 punktów z przewagą dwóch punktów. Zwycięzca tiebreaka wygrywa cały set. Przy stanie 5-5 w gemach w trzecim secie (trzeci set grany jest tylko p rzypadku remisu 1-1) gra się toczy do przewagi dwóch wygranych gemów przez jednego z graczy (np. 7-5, 8-6, 9-7...). Zamiennie, jeśli tak gracze wcześniej ustalą, zamiast trzeciego seta może być grany tiebreak.

Serwis

Gra w padel W padlu serwuje się zawsze ''z dołu", co jest dużym ułatwieniem w nauce tego sportu. Pierwszy serwis, w każdym gemie, grany jest z prawej strony, a następnie kolejno zmieniany pomiędzy lewą i prawą stroną. Piłka po zaserwowaniu powinna odbić się od nawierzchni po stronie przeciwnika, po przekątnej, w polu serwisowym (o wymiarach 7m x 5m). W czasie serwu gracz uderza piłkę z/lub poniżej poziomu talii. Serwis jest zagrany poprawnie, w przypadku, gdy piłka odbije się bezpośrednio po przekątnej na polu przeciwnika. Po odbiciu od powierzchni kortu piłka może uderzyć o ścianę tylną lub boczną kortu. Jeżeli piłka po odbiciu od pola serwisowego trafi w siatkę – jest to błąd. Odbierający serwis ma wybór uderzenia piłki do przeciwnika, przed lub po odbiciu od ściany bocznej kortu. Gdy piłka wyląduje w odpowiednim polu serwisowym, a następnie zostanie poprawnie odebrana przez przeciwnika, to gra toczy się już na cały kort 10m x 10m, po każdej ze stron. Jeżeli podczas serwu piłka uderzy o siatkę kortu, a następnie upadnie na odpowiednie pole serwisowe, serwis jest powtarzany. W padlu, tak jak w tenisie, gracz ma możliwość poprawienia nieudanego serwisu (drugi serwis).

Padel - prawie zawsze grany jako gra podwójna (deblowa), czyli na korcie przebywają 4 osoby.

Gra

W czasie gry piłka może uderzyć tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika. Gracz ma wybór, czy odbić piłkę bezpośrednio z powietrza, czy poczekać na odbicie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi odbić się dokładnie w polu kortu, bez wcześniejszego uderzenia o ścianę lub siatkę ogrodzeniową kortu. W taki przypadku punkt zdobywa przeciwnik.

Po odbiciu od powierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu. W grze nie ma limitu czasu, jaki gracz potrzebuje na odbicie piłki do przeciwnika. Odbierajacy może przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej badź tylnej ściany. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika - to jest faul – punkt zdobywa przeciwnik.

Jeżeli piłka zostanie wybita w czasie gry ponad siatkę ogrodzeniową – 4m wysokości, po wcześniejszym odbiciu od powierzchni kortu przeciwnika to zwykle jest to piłka wygrana. Czasami dopuszcza się możliwość odbicia piłki z zewnątrz kortu.

Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się na którejś ze stron więcej niż jeden raz od jego powierzchni lub trafi w siatkę dzielącą kort bądź zostaną złamane inne reguły gry.